Εθνική Νέων: Ιδανικό ντεμπούτο η Ελλάδα, νίκη 2-0 στην Ελβετία!

Εθνική Νέων
epo.gr

Εθνική Νέων: Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ελλάδα, στην προκριματική φάση του Euro 2023.

Οι διεθνείς επικράτησαν 2-0 στην Ελβετία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου.

Η Εθνική Νέων ισοβαθμεί στην πρώτη θέση μαζί με την Τσεχία, η οποία επιβλήθηκε 3-0 της Ανδόρας, στο άλλο ματς του γκρουπ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον Νίκο Σπυράκη, ενώ έξι λεπτά αργότερα είχε δοκάρι με τον αρχηγό, Νίκο Χρήστου. Οι παίκτες του Τάσου Θέου ανταποκρίθηκαν στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι κι έλεγξαν τον ρυθμό του ματς. Στο 84’, ο Κούτσιας «σφράγισε» το «τρίποντο» για την Εθνική.

Ελβετία: Σπάιτσερ, Χάμερ, Νιακόσι, Μπέελι, Μέγερ (78΄ Γκούτζο), Κάλογκα, Αβντουλάχου, Βιχτ (62΄ Τσίπερφιλντ), Ν΄Ντέμα (62΄ Ντάντας Φερνάντες), Τογκενμπέργκερ (72΄ Κρεσέντι), Ντίας Πατρίτσιο (62΄ Γκεμπρεχεσούς).
Ελλάδα: Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Φίλων, Κεραμίτσης (63΄ Νικολάου), Χρήστου, Τσίκος (75΄ Γκούμας), Κούτσιας (87΄ Κυριόπουλος), Σμυρλής (75΄ Γκολφίνος), Κωττάς, Σπυράκος (87΄ Τασιούρας), Αλεξίου.