LaLiga: Νίκη της Μπαρτσελόνα με υπογραφή Λεβαντόφσκι

Μπαρτσελόνα Barcelona
AP Photo/Joan Monfort

LaLiga: Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σημείωσε δύο γκολ κι η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Βιγιαρεάλ, για τη 10η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι «μπλαουγκράνα» επέστρεψαν στα θετικά αποτέλεσμα, μετά την ήττα στο clasico, πλησιάζοντας στο -3 τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η υπόθεση «τρίποντο» ουσιαστικά αποτέλεσε θέμα εφτά λεπτών για την Μπαρτσελόνα, η οποία σημείωσε και τα τρία τέρματα της από το 31ο μέχρι το 38ο λεπτό.

Μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία, η Οσασούνα επέστρεψε στα «τρίποντα», λυγίζοντας (1-0) την Εσπανιόλ, η οποία ηττήθηκε μετά από 3 ματς (μία νίκη και δύο ισοπαλίες).

Η Αλμερία προηγήθηκε 3-0 στα πρώτα 38 λεπτά, αλλά στο τέλος «ζορίστηκε» για να νικήσει η Τζιρόνα, η οποία έχασε και πέναλτι πριν μειώσει στο τελικό 3-2.

Η 10η αγωνιστική της LaLiga

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Σεβίλλη - Βαλένθια 1-1 (86' Λαμέλα - 6' Καβάνι)
  • Χετάφε - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (27' Αλένια, 76' Ελ Χαντάντι - 2' Ινιάκι Γουίλιαμς, 62' Ραούλ Γκαρθία)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (20' Μοράτα - 90'+2' Φαλκάο πέν.)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• Κάντιθ - Μπέτις 0-0
  • Βαγιαδολίδ - Θέλτα 4-1 (32΄Μέσα, 62' Φερνάντεθ, 74', 79' Λεόν / 43' Ροντρίγκες)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μαγιόρκα 1-0 (4' Mερίνο)
  • Έλτσε - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (11' Βαλβέρδε, 75' Μπενζεμά, 89' Ασένσιο)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

• Αλμερία - Τζιρόνα 3-2 (13' Λ. Μπαπτιστάο, 17' Τουρέ, 38' Εμπαρμπά / 47' Ρικέλμε, 83' Στουάνι)
  • Οσασούνα - Εσπανιόλ 1-0 (55' Μπούντιμιρ)
  • Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 3-0 (31', 35' Λεβαντόβσκι, 38' Φάτι)