Προκριματικά Euro 2024: Ο Γιόβετιτς νίκησε τον Ντεσπόντοφ

Με γκολ του νέου άσου του Ολυμπιακού το Μαυροβούνιο επικράτησε της Βουλγαρίας 2-1, για την οποία έχασε πέναλτι ο εξτρέμ που απέκτησε ο ΠΑΟΚ.

Άρχισε η 6η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024 με ένα άκρως… ελληνικό ματς στο Μαυροβούνιο. Για τον 7ο όμιλο η συγκεκριμένη χώρα υποδέχτηκε την Βουλγαρία. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με γκολ στις καθυστερήσεις, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Χρυσός σκόρερ για τους Μαυροβούνιους ήταν ο Στέφαν Γιόβετιτς. Ο νέος άσος του Ολυμπιακού είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή. Αντίθετα βασικός με τους Βούλγαρους ήταν ο Ντεσπόντοφ, με τον νέο εξτρέμ του ΠΑΟΚ να αστοχεί σε πέναλτι στο 60’. Από εκείνο το λεπτό, μάλιστα, το Μαυροβούνιο έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Στο ντέρμπι του Βορρά, η Δανία πήρε μεγάλη νίκη στη Φιλανδία για τον 8ο όμιλο. Ο Χόιμπιεργκ στο 87’ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Στο άλλο ματς του γκρουπ, το Καζακστάν επικράτησε 1-0 της Β. Ιρλανδίας με σκόρερ τον Σαμορόντοφ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024 έχουν ως εξής: