Προκριματικά Euro 2024: Δεν έχασε την ευκαιρία και ετοιμάζεται για Γερμανία η Κροατία!

EPA/TOMS KALNINS, ΑΜΠΕ

Προκριματικά Euro 2024: Επικεφαλής στη «μάχη» για το δεύτερο εισιτήριο και την πρόκριση στην τελική φάση της Γερμανίας μπήκε η Κροατία.

Η «Χρβάτσκα» γνώριζε από πριν πως είχε μπροστά της μια μεγάλη ευκαιρία, καθώς η Ουαλία δεν μπόρεσε να «περάσει» από το Γερεβάν, μένοντας στο 1-1 με την γηπεδούχο Αρμενία. Έτσι, το «συγκρότημα» του Ζλάτκο Ντάλιτς ήθελε τη νίκη για να περάσει στη δεύτερη θέση και τα κατάφερε κόντρα στην Λετονία.

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Μάγερ άνοιξε το σκορ για τους Βαλκάνιους στην αναμέτρηση στη Ρίγα και εννέα λεπτά αργότερα, ο Κράμαριτς διπλασίασε τα τέρματα για την Κροατία, που πλέον είναι στην δεύτερη θέση με 13 βαθμούς και είναι στο +2 από την Ουαλία, τη στιγμή που εκτός «μάχης» τέθηκε η Αρμενία.

Αυτό σημαίνει πως η «Χρβάτσκα» χρειάζεται τη νίκη ή τουλάχιστον καλύτερο αποτέλεσμα από τους «Δράκους» της Μεγάλης Βρετανίας. Η Κροατία υποδέχεται την ερχόμενη Τρίτη (21/11) την αδιάφορη Αρμενία, ενώ η Ουαλία φιλοξενεί την Τουρκία που έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στην τελική φάση.

Τέλος, για τον 9ο όμιλο, η Λευκορωσία πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στα προκριματικά Euro 2024 επικρατώντας 1-0 της Ανδόρας, χάρις σε τέρμα του Λάπτεβ στο 83ο λεπτό.