Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014: Ρωσία – Νότια Κορέα 1-1 και έγινε η γκάφα του Μουντιάλ

Η γκάφα του Ακινφέεφ δεν κόστισε. Ο τερματοφύλακας της Ρωσίας προσπάθησε… να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά του έφυγε μέσα από τα χέρια με αποτέλεσμα να γίνει «ανέλπιστα» για την Νότιο Κορέα το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν σχετικά ανιαρό. Η Νότια Κορέα πρόσεχε την άμυνά της και η Ρωσία δεν είχε τρόπο να την διασπάσει.

Το δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα οι αλλαγές των προπονητών της Ρωσίας και της Νότιας Κορέας, Λι Κεουνχό και Κερζακόφ, διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Το προβάδισμα στην αναμέτρηση του 8ου ομίλου που διεξήχθη στην «Αρένα Πάνταναλ» της Κουϊάμπα, πήραν οι Ασιάτες στο 68΄, για έρθει η ισοφάριση από τους Ρώσους στο 74΄.

Μουντιάλ 2014: Όσκαρ ανατροπής για το Βέλγιο (photos)

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014: Κανένας ντοπέ στο Μουντιάλ