Davis Cup: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μάγεψε στο ΟΑΚΑ - Κέρδισε τον πρώτο αγώνα για την Ελλάδα

Eurokinissi

Αποθεώθηκε από το κοινό ο Τσιτσιπάς που έπαιξε τον πρώτο αγώνα του Davis Cup για την Εθνική Ελλάδος τένις.

Μόνο 88 λεπτά χρειάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να κερδίσει τον αντίπαλό του Αλβάρο Γκιγιέν στην πρώτη αναμέτρηση του Davis Cup.

Ο Έλληνας τενίστας «πέταξε» προς τη νίκη καταφέρνοντας 2-0 στα σετ, με τους πάνω από 10.000 θεατές να τον αποθεώνουν.

Έτσι, κέρδισε τον πρώτο αγώνα για την Εθνική της Ελλάδας. Πλέον την σκυτάλη παίρνει ο Αριστοτέλης Θάνος (Νο.1.578), που θα αναμετρηθεί με τον Αντρές Αντράντε (Νο.564), με στόχο να βοηθήσει στην ιστορική πρόκριση στο World Group I του Davis Cup.

«Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε να μας στηρίξει - Πάμε Ελλάδα!»

«Δεν φοβήθηκα ιδιαίτερα. Έπαιξα καλό τένις. Είναι η πρώτη φορά που παίζω στην Αθήνα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε να στηρίξει την προσπάθεια μας. Είναι μεγάλη η χαρά μας και θα βάλουμε τα δυνατά μας για να πάρουμε την πρόκριση.
Την προηγούμενη εβδομάδα έπαιξα σε ένα μεγάλο γήπεδο, όχι με τόσους Έλληνες στο πλάι μου, αλλά για μένα σήμερα είναι ήταν η... συνέχεια από την Αυστραλία.
Πάμε Ελλάδα!», δήλωσε ο Έλληνας τενίστας.