Απογευματινή «προπόνηση» για Παναθηναϊκό

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε απόψε ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησαν άνετα με 93-58 του Ίκαρου Καλλιθέας με πρώτο σκόρερ τον Λόγκαν που σημείωσε 15 πόντους.

Το γεγονός ότι το ματς γινόταν κεκλεισμένων των θυρών, δεν εμπόδισε σε τίποτα τους πρωταθλητές Ευρώπης να δώσουν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, τυπικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ. Με 5/5 -γρήγορα- δίποντα οι «πράσινοι» απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα με 13-2, ενώ έκαναν και το +13 στο 8' (21-8) εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή άμυνα και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (10 έναντι 4 του Ίκαρου).

paoikar2

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Διαμαντίδης με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στο +14 (26-12), για να εκτοξευτεί με επι μέρους σκορ 14-4 στο +24 στο 16', χάρη στο εύστοχο σουτ τριών πόντων αυτή τη φορά του Λόγκαν, αλλά και το... 0/9 τρίποντα του Ίκαρου.

Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να... φουλάρει ιδιαίτερα, συνέχισε στο ίδιο σχεδόν τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι ο Ίκαρος βγήκε νικητής της τρίτης περιόδου (27 πόντους έναντι 23), πήρε μια εύκολη νίκη με τη διαφορά να φτάνει στο +35 (93-58).