Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 83-68: Χρειαζόταν πολλά περισσότερα!

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός Euroleague Ευρωλιγκα

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε εύκολα στη Μαδρίτη, με τη Ρεάλ να επικρατεί 83-68 και να πιάνει ξανά κορυφή στη βαθμολογία.

Μια καλή περίοδο δεν θα μπορούσε να φτάσει στους «πράσινους» κι ως εκ τούτου η ήττα ήρθε φυσιολογικά στη Μαδρίτη.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πέταξαν στα «σκουπίδια» ένα ακόμα ημίχρονο κι ουσιαστικά ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην τρίτη περίοδο. Με αυτά τα δεδομένα δεν θα μπορούσαν να περιμένουν πολλά περισσότερα από μια «εύκολη» ήττα κόντρα στους Μαδριλένους, οι οποίοι διεκδικούν την πρώτη θέση της regular season.

Η Ρεάλ, η οποία «έπιασε» στην κορυφή τον Ολυμπιακό, δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος γνώρισε τη 12η συνεχόμενη ήττα του στη Μαδρίτη. Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν ξανά προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Η ελληνική ομάδα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας 4/21 δίποντα, την ώρα που στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Γιαμπουσέλε σκόραρε με ευκολία. Κάπως έτσι η ανάπαυλα βρήκε το «τριφύλλι» στο -18 κι από εκεί δεν είχε επιστροφή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς - Παστούσιακ - Ραντόικοβιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Ουίλιαμς - Γκος 6, Κοζέρ 4, Ρούντι 5 (1), Χεζόνια 14 (1), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ντεκ 6, Κορνελί 8 (1), Ταβάρες 6 (9ριμπ.), Γιουλ 3, Γιαμπουσέλε 16 (7ριμπ.), Εντιαγιέ, Μούσα 12 (5ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 7, Λι 17 (2), Παπαγιάννης 8 (2τρ., 6ριμπ.), Ουίλιαμς 3 (5ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Αβδάλας, Μπέικον 11 (3τρ., 5ριμπ.), Γκριγκόνις 10 (1), Γκουντάιτις 6 (7ριμπ.).