Premier League: Η Γιουνάιτεντ «διέσυρε» 9-0 τη Σαουθάμπτον - Όλα τα γκολ στην Αγγλία (videos)

Premier League: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Τρίτης (2/2), για την 22η αγωνιστική στην Αγγλία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξαναζωντάνεψε τους... εφιάλτες της Σάουθαμπτον, την οποία διέσυρε 9-0! Οι «Άγιοι» είχαν ηττηθεί με το ίδιο σκορ (αλλά εντός έδρας) από τη Λέστερ στις 25 Οκτωβρίου 2019.

Τότε ο Μπερτράντ είχε αποβληθεί στο 12ο λεπτό, αυτή τη φορά ο νεαρός Γιάνκεβιτς είδε την κόκκινη μόλις στο 2ο λεπτό, έπειτα από «εγκληματικό» τάκλιν που έκανε. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες κι οι παίκτες του Σόλσκιερ τους τιμώρησαν με σκληρό τρόπο.

Την πρώτη της ήττα έπειτα από επτά αγώνες γνώρισε η Άρσεναλ στην έδρα της Γουλβς, η οποία νίκησε 2-1 με ανατροπή και πανηγύρισε «τρίποντο», έπειτα από οκτώ αγωνιστικές.

Η αποβολή του Νταβίντ Λουΐζ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφερε τους «κανονιέρηδες» σε δυσχερέστατη θέση, καθώς εκτός του παίκτη που έχασαν, είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με το πέναλτι του Νέβες.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι «λύκοι» έβαλαν τις βάσεις για το πρώτο τους «τρίποντο» μετά τις 15 Δεκεμβρίου (2-1 την Τσέλσι) και τα 8 ματς (5 ήττες, 3 ισοπαλίες) που ακολούθησαν.

Οι «κανονιέρηδες» έμειναν με 9 παίκτες στο 72' λόγω της ανόητης αποβολής του γκολκίπερ Μπερντ Λένο, ο οποίος βγήκε πολύ μακριά για να ανακόψει τον Τραορέ και χρησιμοποίησε το χέρι του.

Η Κρίσταλ Πάλας «προσγείωσε ανώμαλα» την Νιουκάστλ, την οποία νίκησε 2-1. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από το μεγάλο «διπλό» στο επί της Έβερτον, προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά οι Λονδρέζοι πριν κλείσει το πρώτο μέρος είχαν φέρει τα πάνω κάτω.

Νίκη με ανατροπή και για την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία εξακολουθεί να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής. Οι «λεπίδες» πήραν το δεύτερο «τρίποντο» τους στα τελευταία τρία ματς, καθώς λύγισαν 2-1 τη Γουέστ Μπρομ.

Μάντσεστερ Γ.-Σαουθάμπτον 9-0 (18΄ Βίσακα, 25΄ Ράσφορντ, 34΄αυτ. Μπέντναρεκ, 40΄ Καβάνι, 69΄,90΄ Μαρσιάλ, 71΄ ΜακΤόμινεϊ, 88΄πεν. Φερνάντες, 90΄+4 Τζέιμς)

Γουλβς-Άρσεναλ 2-1 (45'+5' πεν. Ρ. Νέβες, 49' Μουτίνιο - 32' Πέπε)

Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 1-2 (2΄ Σέλβι - 21΄ Ραϊντεβαλντ, 25΄ Καχίλ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ 2-1 (56' Μπογκλ, 73' Σαρπ - 41' Φίλιπς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 21 αγώνες): Μάντσεστερ Σίτι 44 (20αγ.), Μάντσεστερ Γ. 44 (22αγ.), Λίβερπουλ 40, Λέστερ 39, Γουέστ Χαμ 35, Τότεναμ 33 (20αγ.), Τσέλσι 33, Έβερτον 33 (19αγ.), Άστον Βίλα 32 (19αγ.), Άρσεναλ 31 (22αγ.), Σαουθάμπτον 29 (20αγ.), Λιντς 29 (20αγ.), Κρίσταλ Πάλας 29, Γουλβς 26 (22αγ.), Νιούκαστλ 22, Μπέρνλι 22 (20αγ.), Μπράιτον 21, Φούλαμ 14 (20αγ.), Γουέστ Μπρομ 12 (22αγ.), Σέφιλντ Γιουν. 11 (22αγ.)