Μουντιάλ 2022: Άνετα η Σουηδία, γλίτωσε στο 92' η Ισπανία – Όλα τα γκολ της βραδιάς (videos)

Μουντιάλ 2022: Δείτε όλα τα γκολ από τους αγώνες της Κυριακής (28/3) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο θα διεξαχθεί στο Κατάρ.

Το δεύτερο «τρίποντο» σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Σουηδία, η οποία χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα πέρασε με το επιβλητικό 3-0 από το Κόσοβο. Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, όπως και κόντρα στη Γεωργία, είχε μια ασίστ.

Με γκολ του Ντάνι Όλμο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ισπανία κατέφερε να αποδράσει με τη νίκη (2-1) από τη Γεωργία. Οι «φούριας ρόχας» μετά το 1-1 με την εθνική μας ομάδα, τα βρήκε... σκούρα και στην Τιφλίδα, όπου βρέθηκε να χάνει και βρέθηκε μια ανάσα από το δεύτερο συνεχόμενο «στραβοπάτημα». Τελικά, το γλίτωσε με το... buzzer beater του παίκτη της Λειψίας

Όσο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι την Τετάρτη (31/3) θα βρεθούν στην Τούμπα για να αγωνιστούν κόντρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μετά τη Σουηδία, έφεραν στα όρια της και την Ισπανία, αλλά έφυγαν και πάλι με άδεια χέρια. Το σίγουρο, όμως, είναι ότι αποτελεί έναν επικίνδυνο αντίπαλο.

Η Εθνική μας είχε ρεπό τη 2η αγωνιστική κι έδωσε φιλικό παιχνίδι με την Ονδούρα στο γήπεδο της Τούμπας.

Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Η Ιταλία πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη Βουλγαρία, καθώς επικράτησε 2-0, ενώ η Ελβετία νίκησε 1-0 τη Λιθουανία με γκολ από το 2ο λεπτό, σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση επειδή το ένα τέρμα ήταν πιο ψηλό! Ουκρανία και Φινλανδία σκόραραν από ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κι ήρθαν ισόπαλες 1-1, όπως και το Ισραήλ με τη Σκωτία στη μεταξύ αναμέτρηση.

Η Γερμανία πήρε δύσκολη εκτός έδρας νίκη (1-0) στη Ρουμανία, ενώ για τον ίδιο όμιλο τα Σκόπια διέλυσαν 5-0 το Λιχτενστάιν. Μετά τη μεταξύ τους ισοπαλία, Πολωνία και Ουγγαρία πανηγύρισαν τη νίκη (αμφότερες με 3-0) κόντρα σε Ανδόρα και Σαν Μαρίνο, αντίστοιχα.

Ιδιαίτερα ορεξάτη εμφανίστηκε η Γαλλία, η οποία χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει νίκησε 2-0 στο Καζακστάν. Οι «τρικολόρ» έχασαν πολλές ευκαιρίες, σκόραραν δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Εμπαπέ στο 75ο λεπτό. Βέβαια, την παράσταση κατάφερε να κλέψει ο Ντεμπελέ, ο οποίος εκτέλεσε ενδεχομένως το χειρότερο κόρνερ στην ιστορία.

«Πολυβόλο» η Δανία, σκόρπισε 8-0 τη Μολδαβία του «ερυθρόλευκου», Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς, κάτι που ισχύει και για την Αγγλία, η οποία επικράτησε 2-0 της Αλβανίας στα Τίρανα. Το «2 στα 2» έκανε κι η Αρμενία, μετά το 2-0 επί της απογοητευτικής Ισλανδίας, που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα.

2ος Όμιλος

Γεωργία-Ισπανία 1-2 (44΄ Κβαρατσκέλια - 56΄ Τόρες, 90΄+3 Όλμο)

Κόσοβο-Σουηδία 0-3 (12΄ Αουγκούστινσον, 35΄ Ίσακ, 70΄ πεν. Λάρσον)

Ρεπό: Ελλάδα

3ος Όμιλος

Βουλγαρία-Ιταλία 0-2 (43΄ πεν. Μπελότι, 82΄ Λοκατέλι)

Ελβετία-Λιθουανία 1-0 (2΄ Σακίρι)

Ρεπό: Β. Ιρλανδία

4ος Όμιλος

Καζακστάν-Γαλλία 0-2 (20΄ Ντεμπελέ, 44΄ αυτ. Μάλι)

Ουκρανία-Φινλανδία 1-1 (80΄ Μοράες - 89΄ πεν. Πούκι)

Ρεπό: Βοσνία

6ος Όμιλος

Δανία-Μολδαβία 8-0 (19΄ πεν., 48΄ Ντόλμπεργκ, 22΄, 29΄ Ντάμσγκαρντ, 35΄, 39΄ Γένσεν, 81΄ Σκοβ, 89΄ Ίνγκβαρτσεν)

Αυστρία-Ν. Φερόε 3-1 (30΄ Ντράγκοβιτς, 37΄ Μπαουμγκάρτνερ, 44΄ Κάλαϊτζιτς - 19΄ Νάτεσταντ)

Ισραήλ-Σκωτία 1-1 (44΄ Πέρετζ - 56΄ Φρέιζερ)

9ος Όμιλος

Αλβανία-Αγγλία 0-2 (38΄ Κέιν, 63΄ Μάουντ)

Πολωνία-Ανδόρα 3-0 (30΄, 55΄ Λεβαντόφσκι, 88΄ Σβιντέρσκι)

Σαν Μαρίνο-Ουγγαρία 0-3 (13΄ πεν. Ζάλαϊ, 71΄ Ρ. Ζάλαϊ, 88΄ πεν. Νίκολιτς)

10ος Όμιλος

Αρμενία-Ισλανδία 2-0 (53΄ Μπαρσεγκιάν, 74΄ Μπαϊραμιάν)

Ρουμανία-Γερμανία 0-1 (16΄ Γκνάμπρι)

Σκόπια-Λιχτενστάιν 5-0 (7΄ Μπάρντι, 51΄, 54΄ Τραϊκόφσκι, 62΄ Ελμάς, 82΄ πεν. Νεστορόφσκι)

Ρεπορτάζ Newsbomb.gr: «Ασφυξία» στα νοσοκομεία της Αθήνας - «126 ασθενείς περιμένουν για ΜΕΘ»