ΠΑΟΚ – Λίνκολν 2-0: Έκανε το χρέος του και προκρίθηκε - Τα highlights κι οι πιθανοί αντίπαλοι (vids)

ΠΑΟΚ - Λινκολν

Europa Conference League: Το «εισιτήριο» για τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας μια πρόκριση «γιατρικό», μετά από μια δύσκολη περίοδο.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-0 της Λίνκολν, χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει» ιδιαίτερα και πέτυχε τον στόχο του.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα, καθώς η αδιάφορη βαθμολογικά, Κοπεγχάγη νίκησε τη Σλόβαν στο άλλο ματς του ομίλου. Κάπως έτσι για πρώτη φορά μετά από πέντε σεζόν θα παίξει Ευρώπη, μετά τις γιορτές.

Πιθανοί αντίπαλοι του ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση είναι: η Σπάρτα Πράγας, η Αϊντχόφεν, η Λέστερ, η Φενέρμπαχτσε, η Μαρσέιγ, η Μίντιλαντ, η Σέλτικ κι η Ραπίντ. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Δευτέρα (13/12) στις 15:00.

Ο Λουτσέσκου είδε τους παίκτες του να σημειώνουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αμφότερα με κεφαλιές, αλλά και τρεις παίκτες του (βλ. Ελ Καντουρί, Τέιλορ και Σβαμπ) να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμών.