Η Ιαπωνία έκανε… πελάτισσα τη Γερμανία

Εντυπωσιακοί Ασιάτες επικράτησαν 4-1 στο Βόλφσμπουργκ επί των Γερμανών που ήθελαν φιλική «εκδίκηση» για το Μουντιάλ, αλλά δεν κατάφεραν τι τους «χτύπησε».

Η Ιαπωνία ήταν η ομάδα που σόκαρε τη Γερμανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Αφήνοντάς την εκτός απ’ τη φάση των ομίλων κιόλας. Αποτέλεσμα που σαφώς για μια ομάδα όπως η «Νασιονάλμανσαφτ», δεν περνά απαρατήρητο. Έτσι κανόνισαν φιλικό παιχνίδι στο Βόλφσμπουργκ, αλλά αυτή τη φορά οι Ασιάτες ήταν ακόμη πιο… αγενείς φιλοξενούμενοι.

Η Ιαπωνία με εκπληκτικό παιχνίδι έγραψε ιστορία, ακόμη κι αν ήταν φιλική αναμέτρηση. Επικράτησε με 4-1 επί Γερμανικού εδάφους, πανηγυρίζοντας μία απ’ τις μεγαλύτερες επικρατήσεις στην ιστορία της, αν σκεφτεί κανείς την αντίπαλο και το σκορ.

Ο Ίτο άνοιξε το σκορ στο 11’, για να ισοφαρίσει ο Σανέ στο 19’. Τρία λεπτά μετά ο Ουέντα έκανε το 1-2. Κι ενώ οι Γερμανοί προς το τέλος προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν, ο Ασάνο στο 90’ και ο Τανάκα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσαν το τελικό 1-4.