Απίστευτη κούρσα: Αθλητές των Παραολυμπιακών Αγώνων ήταν ταχύτεροι από «χρυσό» Ολυμπιονίκη!

Ασύλληπτη επίδοση!

Απίστευτο και όμως αληθινό αυτό που συνέβη στην κούρσα των 1500 μέτρων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς οι τέσσερις πρώτοι είχαν καλύτερους χρόνους από τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη, Μάθιου Σέντροβιτς.

Πιο συγκεκριμένα, ο Αμερικανός αθλητής είχε τερματίσει σε χρόνο 3:50.00. Στην αντίστοιχη κούρσα των Παραολυμπιακών, ο Αλγερινός, Αμπντελατίφ Μπάκα, έκανε παγκόσμιο ρεκόρ, διανύοντας την απόσταση σε 3:48:29, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Αιθίοπας, Ταμίρου Ντεμίσε με 3:48:49 και ο Κενυάτης, Χένρι Κίρβα με χρόνο 3:49:59.

Ακόμα όμως και ο τέταρτος των Παραολυμπιακών, Φουάντ Μπάκα, έτρεξε την απόσταση σε 3:49:84.

Όπως δήλωσε ο Αλγερινός νικητής, Αμπντελατίφ Μπάκα, «δεν ήταν εύκολο να κατακτήσω το χρυσό μετάλλιο. Έχω δουλέψει ασταμάτητα για δύο χρόνια».