Basket League: Στο τέλος ήταν Παναθηναϊκός! Απέκλεισε την ΑΕΚ και φουλάρει για πρωτάθλημα (videos)

Μάριο Χαζόνια ΑΕΚ Παναθηναϊκός

Basket League: Ο Παναθηναϊκός με εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία λεπτά νίκησε 78-71 την ΑΕΚ και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωτάθλημα.

Φουλάρει για ακόμα ένα πρωτάθλημα το «τριφύλλι», το οποίο έκανε το 3-1 κόντρα στην «Ένωση», σε μια σκληρή σειρά ημιτελικών.

Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι οι παίκτες του Κάτας τα βρήκαν σκούρα και στο τέταρτο ματς και στο 33ο λεπτό όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε πέμπτο ματς.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, με πρωτοστάτη τον αρχηγό, Ιωάννη Παπαπέτρου και τους Μήτογλου, Χεζόνια να σημειώνουν μεγάλα τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ένα εντυπωσιακό σερί, το οποίο έμελλε να του δώσει και τη νίκη.

Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 17-1 σε διάστημα πέντε λεπτών και από το -9 (63-54) βρέθηκε στο +7 (71-64) κι έτσι κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους, σε ένα ματς που γενικά η εικόνα τους δεν ήταν καλή.

Πλέον, η ομάδα του Κάτας περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στους τελικούς, όπου θα είναι ο Προμηθέας ή το Λαύριο (σ.σ. η ομάδα της Πάτρας προηγείται με 2-1).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78