Basket League, Άρης-ΠΑΟΚ 77-63: Ασταμάτητοι οι «κίτρινοι» πήραν και το ντέρμπι

Basket League: Ντέρμπι για ένα ημίχρονο στο «Αλεξάνδρειο» με τον Άρη να δικαιολογεί την φόρμα του παίρνοντας τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 77-63.

Έχοντας για «όπλο» την άμυνα, ο Άρης «λύγισε» και τον ΠΑΟΚ, συνεχίζοντας το εξαιρετικό του σερί μετά και τις νίκες επί του Παναθηναϊκού Aktor και της Τρέντο. Η ομάδα του Καστρίτη για την 18η αγωνιστική της Basket League σε ένα «Nick Galis Hall» που θύμισε το ένδοξο παρελθόν, επικράτησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 77-63.

Εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ο Τολιόπουλος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. 21 πόντους είχε ο Χάρελ, ενώ 10 πρόσθεσε ο Μποχωρίδης. Για τον ηττημένο ΠΑΟΚ, ο ΜακΝις είχε 20, με τους Φρίντρικσον και Ουίλιαμς να προσθέτουν από 9.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε με 0-5, αλλά ο Άρης πήρε προβάδισμα στο 11-10 μετά από 3 λεπτά. Το σκηνικό επαναλήφθηκε με το «δικέφαλο» να περνά 11-16 και τους γηπεδούχους να επιστρέφουν άμεσα. Τελικά το δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 24-22 σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις διαφορές για τον Άρη να φτάνουν το πολύ μέχρι 5 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με 40-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης δοκίμασε να… ξεκολλήσει και να ξεφύγει, φτάνοντας στο +7 (45-38). Και σε αυτά τα επίπεδα έφτασε το ματς στο 30’ με τους γηπεδούχους μπροστά 58-51, ενώ πριν (58-49) είχαν φτάσει στο +9 μεγαλύτερη διαφορά στο ματς μέχρι τότε.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν σε διψήφια διαφορά νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο (61-51). Κι από τότε ουσιαστικά δεν κοίταξαν πίσω τους. Σφίγγοντας την άμυνα, ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύσεις και έφτασε μέχρι το -8 (66-58) στα 4’ πριν το τέλος. Ο Άρης με ένα σερί 4-0 έφτασε στο +12, αλλά και το +16 λίγο πριν το τέλος (77-61) με το τελικό σκορ να είναι 77-63 για την ομάδα του Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63