NBA: Όγδοη σερί νίκη οι Ουόριορς, 48 πόντους σε μια περίοδο οι Πέλικανς – Αποτελέσματα, βαθμολογίες

Στεφ Κάρι NBA
EPA/JOHN G. MABANGLO

NBA: Δείτε όλα τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου (2/3), τις βαθμολογίες και highlights.

Οι Ουόριορς διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους και συνεχίζουν να παλεύουν για μια θέση στο Play-In Tournament.

Οι «Πολεμιστές» επικράτησαν 120-105 των Ράπτορς και πανηγύρισαν την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους και 13η στα τελευταία 15 ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος μέτρησε 25 πόντους με 7/15 τρίποντα.

Οι Πέλικανς σημείωσαν 48 πόντους στην πρώτη περίοδο κι έφτασαν στη νίκη (129-102) επί των Πέισερς, έχοντας κορυφαίο τον Μπράντον Ίνγκραμ (34π.).

Το 12ο τριπλ νταμπλ (37π., 12ριμπ., 11ασ.) του Λούκα Ντόντσιτς στη σεζόν δεν έφτασε στους Μάβερικς, καθώς οι Σέλτικς επικράτησαν 138-110, φτάνοντας τις 10 διαδοχικές νίκες. Ο Τζέισον Τέιτουμ σημείωσε 32 πόντους.

Σπουδαία νίκη για τους Κινγκς, οι οποίοι λύγισαν στην παράταση τους πρωτοπόρους της Δύσης, Τίμπεργουλφς με 124-120 (115-115κ.α.). Ο Μαλίκ Μονκ πέτυχε τους 35 από τους 39 πόντους του μετά το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ (21π., 15ριμπ., 8ασ.).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος και με 46 πόντους, οδήγησε τους Μπακς στη νίκη (113-97) επί των Μπουλς.