Serie A: Ανατροπή έπος! Νίκη με δύο γκολ μετά το 90' – Όλα τα γκολ στην Ιταλία (video)

Serie A
Twitter: @Udinese_1896

Serie A: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις του Σαββάτου (17/4) για την 31η αγωνιστική στην Ιταλία

Απίστευτη ανατροπή για την Κάλιαρι, η οποία πέτυχε δύο γκολ μετά το 90' και νίκησε 4-3 την Πάρμα, η οποία πλησίασε ακόμα πιο κοντά στη Serie B.

Στο ντέρμπι της ουράς, η ομάδα από τη Σαρδηνία αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει κι έμεινε ζωντανή, καθώς μετά το δραματικό «τρίποντο» που πήρε, βρίσκεται στο -2 από την Τορίνο και την παραμονή. Αντίθετα, η ομάδα του Βασίλη Ζαγαρίτη «βυθίστηκε» ακόμα περισσότερο και θα πρέπει να κάνει υπέρβαση για να γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε, η Σασουόλο ανέτρεψε την κατάσταση σε τρία λεπτά και τελικά πήρε τη νίκη με 3-1. Οι γηπεδούχοι με δύο πέναλτι του Ντομένικο Μπεράρντι στο 59' και το 62', μετέτρεψαν το 0-1 σε 2-1 κι έβαλαν τις βάζεις για το «τρίποντο». Για τους νικητές, ο Γιώργος Κυριακόπουλος μπήκε στο παιχνίδι στο 46ο λεπτό στη θέση του Ροζέριο.

Σπουδαίο «διπλό» (2-1) στην έδρα της ουραγό Κροτόνε πέτυχε η Ουντινέζε, η οποία ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της. Η ομάδα από το Φρίουλι ξέφυγε 14 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και νιώθει άνετα, την ώρα που οι γηπεδούχοι μόνο με θαύμα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Η Σαμπντόρια με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή κι επικράτησε 3-1 της Βερόνα, επιστρέφοντας έτσι στα «τρίποντα», μετά από δύο ματς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν από το 13', αλλά οι αλλαγές του Κλαούντιο Ρανιέρι είχαν αποτέλεσμα μετά την ανάπαυλα.

Κάλιαρι-Πάρμα 4-3 (39' Παβολέτι, 66' Μάριν, 90'+1' Περέιρο, 90'+4' Τσέρι - 5' Πετζέλα, 31' Κούτσκα, 59' Μαν)

Σασουόλο-Φιορεντίνα 3-1 (59', 62' Μπεράρντι, 75' Λόπες-31' Μποναβεντούρα)

Σαμπντόρια-Βερόνα 3-1 (46΄Γιάνκτο, 73' Γκαμπιαντίνι πεν., 82' Θόρσμπι - 13' Λάζοβιτς)

Κροτόνε-Ουντινέζε 1-2 (68' Σίμι πεν. - 41', 76' Ντε Πολ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 30 αγώνες): Ίντερ 74, Μίλαν 63, Γιουβέντους 62, Αταλάντα 61, Νάπολι 59, Λάτσιο 55 (29αγ.), Ρόμα 54, Σασουόλο 46 (31αγ.), Βερόνα 41 (31αγ.), Σαμπντόρια 39 (31αγ.), Ουντινέζε 36 (31αγ.), Μπολόνια 34, Τζένοα 32, Σπέτσια 32, Φιορεντίνα 30 (31αγ.), Μπενεβέντο 30, Τορίνο 27 (29αγ.), Κάλιαρι 25 (31αγ.), Πάρμα 20 (31αγ.), Κροτόνε 15 (31αγ.)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (18/4): Μίλαν-Τζένοα (13:30), Μπολόνια-Σπέτσια (16:00), Αταλάντα-Γιουβέντους (16:00), Λάτσιο-Μπενεβέντο (16:00), Τορίνο-Ρόμα (19:00), Νάπολι-Ίντερ (21:45)