Στους «16» η Μονακό - Τα highlights σε Europa League και Europa Conference League (videos)

Europa League - Europa Conference League

Δείτε τα highlights από τις αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής στο Europa League και το Europa Conference League.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 με… buzzer beater τη Φενέρμπαχτσε στο «Γ. Καραϊσκάκης» κι εξασφάλισε την πρόκριση, ενώ ελπίζει και στην πρωτιά του ομίλου. Όπως έκανε στην Πόλη, ο Τικίνιο Σοάρες «πλήγωσε» την τουρκική ομάδα κι έδωσε στους «ερυθρόλευκους» το εισιτήριο για τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

Μετά τις Γουέστ Χαμ και Λεβερκούζεν, την απευθείας πρόκριση για τους «16» του Europa League, μία... στροφή πριν από το φινάλε των ομίλων, εξασφάλισε κι η Μονακό.

Η Μπέτις κι η Ρέιντζερς «σφράγισαν» την παρουσία της στα playoffs, ενώ Γαλατασαράι και Λάτσιο εξασφάλισαν τις δύο θέσεις του 5ου ομίλου και την τελευταία αγωνιστική θα δώσουν «τελικό» πρωτιάς στο «Olimpico».

• Europa Conference League

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, αλλά εξακολουθεί να έχει βάσιμες ελπίδες για να βρεθεί στα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

Την πρώτη θέση στους ομίλους τους, η οποία δίνει απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, εξασφάλισαν οι Φέγενορντ, Ρεν και Κοπεγχάγη, μολονότι οι δύο πρώτες δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη. Το ίδιο ισχύει επίσης για την Αλκμάαρ του Παυλίδη, η οποία ήρθε ισόπαλη (1-1) στην έδρα της Γιάμπλονετς και τη ΛΑΣΚ Λίντσερ, που έφυγε νικήτρια από το Τελ Αβίβ (1-0 τη Μακάμπι).

Η αδιάφορη Καϊράτ Αλμάτι έβαλε δύσκολα στη Βασιλεία, η οποία, όμως, βρήκε τον τρόπο να φύγει με το «διπλό». Η ελβετική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, αλλά γύρισε το ματς… τούμπα στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα. Η Φλόρα νίκησε με 1-0 την Παρτιζάν στο Ταλίν, ενώ η Ανόρθωση νίκησε την πρωτοπόρο Γκενκ με ένα απίστευτο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου λίγο κάτω από τη σέντρα

• Ο αγώνας της Τετάρτης

Η ρωσική ομάδα μετά το 3-2 στην Ιταλια, κέρδισε και στην έδρα της, αυτή τη φορά με 2-1 κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μια αγωνιστική πριν το φινάλε. Η Σπαρτάκ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα βρέθηκε μπροστά με δύο τέρματα, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Οι «παρτενοπέι» μπήκαν ξανά στο ματς στο 64ο λεπτό, αλλά στα λεπτά που απέμεναν οι παίκτες του Ρούι Βιτόρια διατήρησαν το προβάδισμα τους και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

EUROPA LEAGUE

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

Ρέιντζερς - Σπάρτα Πράγας 2-0 (15', 49' Μορέλος)

Μπρόντμπι - Λιόν 1-3 (51' Ούρε - 57', 66' Σερκί, 76' Σλιμανί)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αϊντχόφεν - Στουρμ Γκρατς 2-0 (45' πεν. Κάρλος Βινίσιους, 52' Μπρούμα)

Μονακό - Σοσιεδάδ 2-1 (28' Βόλαντ, 38' Φοφανά - 35' Ίσακ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη 24 Νοεμβρίου

Σπαρτάκ Μόσχας - Νάπολι 2-1 (3' πέν., 28' Σομπόλεφ - 64' Ελμάς)

Λέστερ - Λέγκια Βαρσοβίας 3-1 (11' Ντάκα, 21' Μάντισον, 33' Εντιντι - 26' Μλαντένοβιτς)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ολυμπιακός - Φενερμπαχτσέ 1-0 (90' Τικίνιο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Αντβέρπ 2-2 (13' Σαμαντά, 90'+4 Πασιένσια - 33' Ναϊνγκολάν, 88' Σαματά)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατασαράι - Μαρσέιγ 4-2 (12' Σισαλντάου, 30' αυτ. Τσαλέτα-Τσαρ, 64' Φεγκούλι, 83' Μπάμπελ - 70', 85' Μίλικ)

Λοκομοτίβ Μόσχας - Λάτσιο 0-3 (56' πεν, 63' πεν. Ιμόμπιλε, 87' Πέδρο)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μίντιλαντ - Μπράγκα 3-2 (2' Σβιατσένκο, 48' Ίσακσεν, 90'+3 πεν. Εβάντερ - 43' Όρτα, 85' Γκαλένο)

Ερυθρός Αστέρας - Λουντογκόρετς 1-0 (57' Ίβανιτς)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεβερκούζεν - Σέλτικ 3-2 (16', 82' Άντριχ, 87' Ντιαμπί - 40' πεν. Γιουράνοβιτς, 56' Ζότα)

Μπέτις - Φερεντσβάρος 2-0 (5' Τέγιο, 52' Κανάλες)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Γκενκ 1-1 (35' Μενάλο - 45'+1 Ούγκμπο)

Ραπίντ Βιέννης - Γουέστ Χαμ 0-2 (40' Γιαρμολένκο, 45'+2 πεν. Νόμπλ)

EUROPA CONFERENCE LEAGUE

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Ελσίνκι – Αλασκέρτ 1-0 (48' Τανάκα)

Μακάμπι Τελ Αβίβ - ΛΑΣΚ Λίντσερ 0-1 (89' Χόρβατ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανόρθωση – Γάνδη 1-0 (27' Χριστοδουλόπουλος)

Φλόρα Ταλίν - Παρτιζάν 1-0 (44' Μίλερ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρόμα – Ζόρια Λουχάνσκ 4-0 (15' Πέρες, 33' Ζανιολο, 46', 76' Έιμπραχαμ)

Μπόντο Γκλιμτ – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2-0 (25' Φετ, 85' Μπότχαϊμ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ράντερς – Κλουζ 2-1 (68' Ράντερς, 76' Πιέσινγκερ - 72' Ντέατς)

Γιάμπλονετς - Άλκμααρ 1-1 (7' Κράτοσβιλ - 44' Εβιέν)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Σλάβια Πράγας – Φέγενορντ 2-2 (12' Ολαγίνκα, 66' Κούχτα - 31', 90'+3 Ντέσερς)

Μακάμπι Χάιφα – Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (66' Ριέρσον)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς – Κοπεγχάγη 0-4 (5' Γιοχάνεσον, 7' Λεράγκερ, 63' Μπόβινγκ, 73' Χόιλουντ)

Σλόβαν Μπρατισλάβας - ΠΑΟΚ 0-0

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Μούρα – Τότεναμ 2-1 (11' Χόρβατ, 90+5' Μαρόσα - 72' Κέιν)

Ρεν - Φίτεσε 3-3 (9', 39', 69' Λαμπόρντ - 41' Χούισμαν, 75' Μπούιτινγκ, 90' Οπέντα)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Καϊράτ – Βασιλεία 2-3 (23' Λοβ, 56' Χοβνανισιάν - 45' Αρτούρ, 69' Ζεγκρόβα, 77' Κασάμι)

Καραμπάχ - Ομόνοια 2-2 (49' αυτ. Ψάλτης, 88' Αντράντε - 43' πέν. Ντούρις, 90' Γκόμες)

Φοβερό! Η σωσίας της Έλενας Παπαρίζου που έγινε viral (photos+video)