Κόπα Άφρικα: Ο Σαλάχ έστειλε την Αίγυπτο στον ημιτελικό

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο παίκτης της Λίβερπουλ
AP Photo/Sunday Alamba

Κόπα Άφρικα: Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ (γκολ και ασίστ) η Αίγυπτος έκανε την ανατροπή στην παράταση, νίκησε με 2-1 το Μαρόκο στον τρίτο χρονικά προημιτελικό και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, όπου στις 3 Φεβρουαρίου θ΄ αντιμετωπίσει το Καμερούν, που διοργανώνει το τουρνουά.

Στο στάδιο «Αχμαντού Αχίτζο» της Γιαουντέ, το Μαρόκο αιφνίδίασε τους «Φαραώ» και με το πέναλτι του Μπουφάλ στο 7΄ πήρε το προβάδισμα. Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο σταρ της Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ.

Με το γκολ που πέτυχε στο 53΄ έστειλε το ματς στην παράταση, όπου από δική του πάσα στο 100΄ ο Τρεζεγκέ έστειλε το συγκρότημα του Κάρλος Κεϊρόζ στους ημιτελικούς, όπου περίμενε από χθες (29/01) το Καμερούν.