Super League: Έκανε σεφτέ ο ΠΑΣ Γιάννινα, χωρίς νίκη ο Λεβαδειακός

Super League

Super League: Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκαμψε την αντίσταση του Λεβαδειακού με 2-1 και πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα.

Στους «Ζωσιμάδες» αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη κι έδωσαν μια μεγάλη μάχη για να την πάρουν. Τελικά, αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, καθώς σκόραραν μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά ο Λεβαδειακός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το τέρμα του Μουτίνιο ήταν το πρώτο των φιλοξενούμενων στη σεζόν, αλλά δεν ήταν αρκετό, καθώς ο Εραμούσπε έδωσε τη λύση και με το δεύτερο γκολ του σε τέσσερα ματς «χάρισε» το «τρίποντο» στον ΠΑΣ.

ΠΑΣ Γιάννινα - Λεβαδειακός 2-1slgr.gr

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρέας Γκάμαρης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σορία - Μεχία, Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σορία, Μπαγκαλιάνης, Εραμούσπε, Κιάκος, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (68΄ Σταματελόπουλος), Ροσέρο, Μορέιρα (90΄+2 Παντελάκης), Παμλίδης (60΄ Τζίμας).
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης (68΄ Ντεντάκης), Μπαχανάκ, Τζημόπουλος, Βήχος, Μουτίνιο, Μεχία (46΄ Χάμοντ), Μπελμόντ, Βρακάς (78΄ Τορό), Σκβάρκα (46΄ Λούα Λούα), Δούμτσιος (78΄ Τσιριγώτης).

«Διπλό» ο Παναιτωλικός επί του ΟΦΗ με Καρέλη, Κολοβό

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, ο οποίος «απέδρασε» με το «τρίποντο» από την έδρα του ΟΦΗ. Η ομάδα του Αγρινίου νίκησε 2-1 στην Κρήτη, με τέρματα δύο εκ των πιο έμπειρων παικτών του. Ο λόγος για τους Νίκο Καρέλη και Δημήτρη Κολοβό. Οι γηπεδούχοι, μετά τη νίκη στον Βόλο, δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτέλεσμα και μετρούν πλέον τρεις ήττες σε τέσσερα ματς.

ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-2slgr.gr

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Παπαδόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πασαλίδης, Γιοχού, Βούρος
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Πασαλίδης (57΄ Γιοχού), Μαρινάκης (69΄ Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Θοράρινσον (77΄ Αποστολάκης), Στάικος, Ντιουσέ, Μπουζούκης (78΄ Θεοδοσουλάκης), Ντίκο.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λάρσον, Κορνέλιους, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (78΄ Μάρτσενσον), Ντίας (80΄ Φλόρες), Ντουάρτε, Μόρσεϊ (68΄ Κολοβός), Σενγκέλια (69΄ Νταγκό), Καρέλης (78΄ Πέδρο).