Serie A: Παραμονή στο 90+11’ για την Λέτσε!

Serie A: Εκτός έδρας νίκη για τη Λέτσε στην Μόντσα (1-0) και οριστική παραμονή στην κατηγορία – Τί γίνεται στη «μάχη» της σωτηρίας.

Μία αγωνιστική πριν το τέλος του Καμπιονάτο, η Λέτσε πανηγυρίζει την παραμονή της στην κατηγορία. Χρειάστηκε ένα πέναλτι του Κολόμπο στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα στην Μόντσα, για να διαμορφωθεί το τελικό 1-0 που χαρίζει τη σωτηρία στην ομάδα του Μπαρόνι.

Έτσι οι ομάδες που απέμειναν να παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού την τελευταία αγωνιστική, είναι η Σπέτσια και η Ελλάς Βερόνα. Θυμίζουμε πως ήδη έχουν υποβιβαστεί Σαμπντόρια και Κρεμονέζε.

Η Βερόνα «αυτοκτόνησε» απέναντι στην Έμπολι και δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Σπέτσια απ’ την Τορίνο. Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί αγκαλιά με τη σωτηρία. Πλέον οι «Έλληνες» τελευταία αγωνιστική θέλουν οπωσδήποτε νίκη κόντρα στη Μίλαν εκτός έδρας, αλλά και να μην επικρατήσει η Σπέτσια που έχει να αγωνιστεί με την Ρόμα στο «Ολίμπικο». Κι αυτό γιατί σε περίπτωση ισοβαθμίας το πλεονέκτημα το έχει η Σπέτσια.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής:

Σαμπντόρια-Σασουόλο 2-2

(8΄ Γκαμπιαντίνι, 78΄αυτ. Έρλιτς - 9΄ Μπεράρντι, 11΄ Ενρίκε)

Σαλερνιτάνα-Ουντινέζε 3-2

(43΄ Καστάνιος, 57΄ Καντρέβα, 90΄+6 Τρουστ-Εκονγκ - 25΄ Ζίγκελααρ, 30΄ Νεστορόφσκι)

Σπέτσια-Τορίνο 0-4

(24΄αυτ. Βισνιέφσκι, 72΄ Ρίτσι, 90΄+6 Καραμό)

Φιορεντίνα-Ρόμα 2-1