Ιταλία: Σήκωσε το Super Cup η Ίντερ, 1-0 επί της Νάπολι με Λαουτάρο Μαρτίνες στις καθυστερήσεις

EPA/STRINGER, ΑΜΠΕ

Ιταλία: Το τρίτο συνεχόμενο Super Cup κατέκτησε η Ίντερ, μετά τη νίκη της 1-0 επί της Νάπολι, χάρις σε τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνες στις καθυστερήσεις.

Οι πρωτοπόροι της Serie A ισοφάρισαν το ρεκόρ που είχε η Μίλαν με τρεις κατακτήσεις τη δεκαετία του ’90 ενώ θα βάλουν στα ταμεία τους το ποσό των 8.000.000 ευρώ, τρία περισσότερα από τους φιναλίστ «παρτινοπέι».

Ο τελικός έλαβε χώρα στο KSU Stadium στο Ριάντ και κρίθηκε από το τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνες, δευτερόλεπτα μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου, ενώ από το 60’ η Νάπολι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τζοβάνι Σιμεόνε.

Νάπολι: Γκολίνι, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζεζούς, Τζερμπίν (58' Έστιγκαρντ), Λόμποτκα, Καζίστ (74' Ρουί), Ματσόκι (74' Ρασπαντόρι), Πολιτάνο (70' Λίντστρεμ), Σιμεόνε, Κβαρατσχέλια (70' Γκαετάνο).

Ίντερ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι (63' Αουγκούστο), Ατσέρμπι, Νταρμιάν, Μπαρέλα (62' Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (81' Αρναούτοβιτς), Τουράμ (81' Σάντσες), Μαρτίνες (93' Μπίσεκ).