Ραφαήλ Παγώνης: Το παιδί-θαύμα του ελληνικού τένις κατέκτησε τον τίτλο στο Ρότερνταμ

Ο 12χρονος Ραφαήλ Παγώνης κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο σε 14άρι της Tennis Europe!

Ο Ραφαήλ Παγώνης θεωρείται το νέο μεγάλο ταλέντο του ελληνικού τένις και απέδειξε το γιατί στην Ολλανδία.

O 12χρονος τενίστας νίκησε στον τελικό του Ρότερνταμ τον Ολλανδό Γιόρις Βαν Λίντε, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.52 στην Ευρώπη στα 14άρια (τενίστες ηλικίας μέχρι 14 ετών), με 7-6 (4), 6-3 και κατέκτησε το τρόπαιο.

Ο αντίπαλος του Παγώνη, μάλιστα, είναι ένα χρόνο μεγαλύτερος και είχε χάσει μόλις 14 games στους πέντε αγώνες του μέχρι τον τελικό.

Για τον Έλληνα τενίστα ήταν η 10η νίκη σε 11 αναμετρήσεις που έδωσε σε 15 μέρες στην Ολλανδία, αφού την περασμένη εβδομάδα ήταν φιναλίστ στο 14άρι τουρνουά του Άμστερνταμ.

Ο Παγώνης έχει επίσης στη συλλογή του 12 τρόπαια από διοργανώσεις Tennis Europe στην κατηγορία των 12 ετών, 7 στα μονά και 5 στα διπλά.