Euroleague: Η Εφές έβαλε... φρένο στην Μπαρτσελόνα – Βαθμολογία και highlights (videos)

Euroleague: Η Αναντολού Εφές είχε σε τρομερή κατάσταση το δίδυμο Μίτσιτς – Λάρκιν κι έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Μπαρτσελόνα, την οποία έκαμψε (88-86) μέσα στην έδρα της.

Οι δύο παίκτες σημείωσαν μαζί 45 πόντους κι η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή μέχρι το τέλος. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν... πανικοβλήθηκαν ακόμα κι όταν η Μπάρτσα επέστρεψε από το -10, μετατρέποντας το 34-44 σε 58-58. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των «μπλαουγκράνα», μετά από έξι συνεχόμενες νίκες.

Σε ένα απολαυστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η Βαλένθια έκαμψε την αντίσταση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 105-103 (84-84κ.α., 95-95παρ.).

Ήρωας για τις «νυχτερίδες» ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι, αφού στην τελευταία επίθεση ο Μάικ Τζέιμς δεν βρήκε στόχο σε προσπάθεια έξω από τα 6μ75.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά κόπηκε. Τη δική του ευκαιρία είχε κι ο Χέρμανσον στο φινάλε της πρώτης παράτασης, αλλά πέτυχε 1/2 βολές.

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 86-88

Βαλένθια (Ισπανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 105-103 (84-84κ.α., 95-95 α' παρ.)

Ζαλγκίρις Κάουνας - Ερυθρός Αστέρας (Αναβλήθηκε)