Μακάμπι Τ.Α. – Ολυμπιακός 90-84: «Κατέρρευσε» στο τέλος - Η βαθμολογία

Euroleague: Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του εκτός έδρας ήττα στο Τελ Αβίβ, με τη Μακάμπι να επικρατεί στο τέλος με 90-84, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» για τρία δεκάλεπτα έδειχναν ικανοί να κάνουν το «5 στα 5» μακριά από το ΣΕΦ, ωστόσο στο φινάλε δεν άντεξαν.

Ο Ολυμπιακός «κατέρρευσε» στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι έκανε επιμέρους 27-15 και πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της σε έξι ματς στο Τελ Αβίβ. Τα πρώτα 18 λεπτά της αναμετρήσεις οι δύο ομάδες άλλαξαν πρωτοπορία στο σκορ 10 φορές, ωστόσο μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με +11 (61-50), ενώ με τρίποντο του Παπανικολάου έγινε το 56-66 στο 29’. Την ίδια ώρα, ο Μπάλντγουιν έδειχνε να παλεύει μόνος του. Το μπασκετικό «ξύλο» που έπαιξε από εκεί και πέρα η «ομάδα του λαού», άλλαξε τα δεδομένα, ανάγκασε τους «ερυθρόλευκους» σε λάθη και κακές επιλογές. Με επιμέρους σκορ 17-5, η Μακάμπι πέρασε μπροστά κι έχοντας το μομέντουμ έφτασε στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Λαουριναβίτσιους
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (2τρ., 5ριμπ., 6ασ.), Μπάλντουιν 22 (4), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1τρ., 7ριμπ.), Χίλιαρντ 2, Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (7ριμπ.), Κόλσον 3 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2 (9ασ.), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (5), Φαλ 2, Σλούκας 15 (2τρ., 5ασ.), Παπανικολάου 13 (3), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2