Euroleague, Βίρτους - Παναθηναϊκός 74-64: «Black out» και ήττα στην Μπολόνια

Euroleague Βίρτους - Παναθηναϊκός

EuroleagueΟ Παναθηναϊκός δέχθηκε σερί 14-0 στην τέταρτη περίοδο κι ηττήθηκε (74-64) από τη Βίρτους στην Μπολόνια, για την 20η αγωνιστική.

Το «τριφύλλι» γνώρισε την έβδομη ήττα του στα τελευταία οκτώ ματς, σε μια βραδιά που θα μπορούσε να το βρει να «χαμογελάει» στο φινάλε.

Με τον Ντουέιν Μπέικον, όμως, να πραγματοποιεί τη χειρότερη φετινή εμφάνιση του (8π. με 2/11 σουτ) και τον Ντέγιαν Ράντονιτς να μην έχει την καλύτερη διαχείριση, ήρθε ακόμη μια ήττα. Ουσιαστικά, οι «πράσινοι» έδειξαν για ακόμη μια φορά ότι απέχουν πολύ από το διεκδικήσουν κάτι ουσιαστικό στη σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς στο -14 (25-11 στο 12’), αλλά έκανε την προσπάθεια του και βρέθηκε στο σημείο να γυρίσει τούμπα το ματς. Με τρίποντο του Πονίτκα προηγήθηκε 57-55, 7’06’’ για το φινάλε, ωστόσο εκεί υπέστη ένα καταστροφικό «black out».

Οι «πράσινοι» έμειναν δίχως πόντο για σχεδόν έξι λεπτά κι επέτρεψαν στη Βίρτους να τρέξει σερί 14-0 και να μπει στο τελευταίο δίλεπτο, έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (69-57).

* Ο Νέιτ Ουόλτερς αποχώρησε με σφίξιμο στη γάμπα και θα υποβληθεί σε εξετάσεις στην Αθήνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ - Ντιφάλα - Ομπρκνέζεβιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1τρ., 5ριμπ.), Παγιόλα, Μπακό 11, Τζαϊτέ 8 (8ριμπ.), Λούντμπεργκ 9 (1τρ.), Σενγκέλια 16 (1τρ., 7ασ.), Χάκετ 7 (2τρ., 8ριμπ.), Μίκι 1, Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (2τρ., 7λ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 15 (1), Λι 7 (1), Παπαγιάννης 6 (5ριμπ.), Ουίλιαμς 10 (2τρ., 7ριμπ.), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1), Πονίτκα 13 (2), Γκριγκόνις 3 (1), Γκουντάιτις 2.