Η γκάφα της χρονιάς: Η Βόλφσμπουργκ αποκλείστηκε επειδή έκανε παραπάνω αλλαγές!

Βόλφσμπουργκ
tagesschau.de

Γερμανία: Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε της Πρόσιεν Μίνστερ στο γήπεδο, αλλά έμεινε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο, καθώς έχασε την πρόκριση στα χαρτιά.

Οι «λύκοι» τιμωρήθηκαν επειδή κατά τη διάρκεια του αγώνα, στον οποίο επικράτησαν 3-1, έκαναν έξι αλλαγές!

Η Βόλφσμπουργκ χρειάστηκε ένα γκολ στο 90ο λεπτό για να στείλει το ματς στην παράταση, εκεί όπου τελικά πήρε τη νίκη, ωστόσο το γεγονός ότι ο Μαρκ φαν Μπόμελ έκανε μια παραπάνω αλλαγή της κόστισε ακριβά.

Σύμφωνα με το καταστατικό της ομοσπονδία, οι ομάδες έχουν το δικαίωμα να κάνουν μέχρι πέντε, ανεξαρτήτως αν το ματς ολοκληρώνεται στο 90λεπτο ή στην παράταση.

Η DFB δεν έχει υιοθετήσει τον κανονισμό που επιτρέπει μια αλλαγή στο έξτρα μισάωρο κι ο διαιτητής Κρίστιαν Ντίνγκερτ σημείωσε την παράβαση στο φύλλο αγώνα.

Η Βόλφσμπουργκ τιμωρήθηκε, καθώς η ομάδα της τέταρτης κατηγορίας κατέθεσε ένσταση. Έτσι, η Πρόισεν Μίνστερ πήρε το ματς στα «χαρτιά» με 2-0.