Champions League: Στο Europa η Λειψία – «Τεσσάρα» για Παρί με ρεκόρ Μέσι και Εμπαπέ (videos)

Έγραψαν ιστορία οι δύο επιθετικοί της Παρί
AP Photo/Christophe Ena

Champions League: Πιθανός αντίπαλος του Ολυμπιακού η Λειψία που κέρδισε την Σίτι – Εύκολη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Μπριζ.

Τελευταία αγωνιστική στους ομίλους του Champions League και το πρόγραμμα άνοιξε με δύο αναμετρήσεις για τον πρώτο όμιλο.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε 2-1 από τη Λειψία στη Γερμανία, όμως πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, με τους Γερμανούς να συνεχίζουν στο Europa League και να είναι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού στα μπαράζ, εφόσον οι «ερυθρόλευκοι» βγουν δεύτεροι και όχι πρώτοι στον όμιλό τους.

Το σκορ άνοιξε στο 24ο λεπτό Σομποσλάι, ενώ ο Αντρέ Σίλβα διπλασίασε τα γκολ για τη Λειψία στο 71’. Ο Μαχρέζ έγραψε το τελικό σκορ στο 77ο, ενώ έξι λεπτά μετά η Σίτι έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Γουόκερ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Παρί «καθάρισε» 4-1 την Μπριζ, με τους Μέσι και Εμπαπέ να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Μάλιστα, αμφότεροι έσπασαν ρεκόρ. Ο κάτοχος της Χρυσής Μπάλας έφτασε τα 758 γκολ στην καριέρα του, ξεπερνώντας τον Πελέ, ενώ ο Γάλλος επιθετικός, έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League, που φτάνει τα 30 γκολ, ρεκόρ που είχε μέχρι σήμερα ο Μέσι.

Για τους Βέλγους που τερμάτισαν στην τελευταία θέση, είχε μειώσει προσωρινά στο 68’ (3-1) ο Ριτς.

Οικογενειακή τραγωδία στο Νέο Ηράκλειο: Τι έγραφαν τα σημειώματα που άφησαν τα δύο αδέρφια (vid)

Στο νοσοκομείο η Μαίρη Μπάρκουλη

Θεσσαλονίκη: Καταγγελία για απόπειρα αρπαγής 11χρονης – Την περίμεναν να βγει από το σχολικό (vid)