Προκριματικά Euro 2024: «Διπλό» η Σλοβενία με ασίστ του Τσέριν – Βασικός κι ο Βέρμπιτς

Προκριματικά Euro 2024
AP Photo/Stas Filippov

Προκριματικά Euro 2024: Η Σλοβενία νίκησε με ανατροπή (2-1) στο Καζακστάν και ξεκίνησε με «τρίποντο» τις υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο.

Οι Σλοβένοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφεραν να ανατρέχουν την κατάσταση και να φύγουν με το «διπλό» από την «Astana Arena».

Το Καζακστάν μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με τέρμα του Σαμοντόροφ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… comeback, μετά την ανάπαυλα. Η νίκη της Σλοβενίας είχε άρωμα… Παναθηναϊκού, με τον Τσέριν να παίζει και στα 90 λεπτά, δίνοντας μάλιστα την ασίστ στον Μπρέκαλο για το 1-1.

Επίσης, ο Βέρμπιτς βρέθηκε κι αυτός στη βασική ενδεκάδα κι έγινε αλλαγή στο 70’. Αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή ήταν ο Βιπότνικ στο 78ο λεπτό.