Super League 2: Αγκαλιά με την άνοδο η Καλλιθέα με «βοήθεια» από τον Ιωνικό

Η Καλλιθέα επικράτησε 4-0 της Ηλιούπολη και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ιωνικού με 1-0 κόντρα στα Χανιά, ξέφυγε με 6 βαθμούς στην κορυφή του Β' ομίλου της Super League 2.

Μετά τον Λεβαδειακό και η Athens Kallithea έκανε ένα ακόμα βήμα για την επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια».

Επικράτησε άνετα με 4-0 της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play offs του Β' ομίλου, στη Super League 2 και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα των Χανίων, με 1-0, από τον Ιωνικό, ξέφυγε με 6 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας.

Συγκεκριμένα, προηγήθηκε με γκολ του αρχηγού της, Γιάννη Λουκίνα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για οφσάιντ.

Ο Λουκίνας έκανε και το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ με μία εξαιρετική προσπάθεια ο Ντεμέτριους στο 57ο λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόρες.

Στα Χανιά οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Ιωνικό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά εν τέλει τιμωρήθηκαν από την ομάδα της Νίκαιας.

Ο Οικονομίδης ήταν ο σκόρερ των φιλοξενούμενων και αυτός που πλήγωσε τα Χανιά στην προσπάθεια ανόδου στη Super League, αφού βρίσκονται στο -6 από τους από την πρώτη Athens Kallithea.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής των Play Off του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Χανιά–Ιωνικός 0-1

Athens Kallithea FC–Ηλιούπολη 4-0

Ρεπό: Καλαμάτα