ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Έγραψε ιστορία ο Τσόπρα! Το πρώτο χρυσό της Ινδίας στον στίβο (video)

Ολυμπιακοί Αγώνες Olympic Games
AP Images

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ο Νεράι Τσόπρα ήταν εντυπωσιακός και κατέκτησε την πρώτη θέση στον ακοντισμό, χαρίζοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ινδίας στον στίβο.

Ο 23χρονος αθλητής στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση κι έκανε τη μεγάλη έκπληξη.

Ο Ινδός ακοντιστής πήρε τη νίκη με καλύτερη βολή στα 87.58μ, αφήνοντας πίσω του δύο Τσέχους αθλητές, τον Γιάκουμπ Βάντλεϊτς (86.67μ) και τον Βίτεσλαβ Βέσελι (85.44μ.).

Ο Βάντλεϊτς ήταν 8ος στο Ρίο και ο Βέσελι 7ος. Μάλιστα ο δεύτερος κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στα 38 χρόνια του, όπως το 2012 στο Λονδίνο.

Οι Γερμανοί έμειναν εκτός βάθρου, αφού ο Τζούλιαν Βέμπερ πήρε την 4η θέση με 85.30μ, ενώ ο Γιοχάνες Φέτερ δεν κατάφερε να μπει στην πρώτη οκτάδα κι έμεινε στην 9η θέση με 82.52μ.