US Open: Θριάμβευσε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου νικώντας με 2-0 σετ την Ρωσίδα  Άννα Μπλίνκοβα

Θριαμβευτική παρουσία στο ταμπλό του US OPEN πραγματοποίησε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, η οποία προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Η Ελληνίδα αθλήτρια που βρίσκεται στο N0 234 της κατάταξης απέκλεισε με επιβλητικό τρόπο την Ρωσίδα Άννα Μπλίνκοβα (νούμερο 234) με 6-3 και 6-2 στα σετ.

Με την γλώσσα των αριθμών

Η Ελληνίδα αθλήτρια από την πρώτη στιγμή έδειξε τις προθέσεις της που αποσκοπούσαν μόνο στην νίκη με 5/9 μπρέικ πόιντ (έναντι 2/7) και 71% κερδισμένους πόντους στο 1ο σερβίς.

Ο αγώνας είχε διάρκεια μια ώρα και 14 λεπτά και η Γραμματικοπούλου είχε 15 15 winners και 16 αβίαστα λάθη, με την Ρωσίδα αντίπαλη της να καταγράφει 14-23, ενώ οι πόντοι ήταν 66-47.

Η επόμενη αντίπαλος της Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου θα είναι την επόμενη Τετάρτη (1/9) με την 25χρονη Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς (No. 16 στην παγκόσμια κατάταξη).

Η Ελληνίδα αθλήτρια με την μεγάλη αυτή πρόκριση στους «64» εξασφάλισε το ποσό των 115.000 δολαρίων.