Γιουβέντους-Πόρτο 3-2: Το παραμύθι είχε... δικέφαλο Δράκο (videos)

Με δύο γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα, πρώην ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, η ηρωϊκή Πόρτο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πήρε χρυσή... ήττα με 3-2 από τη Γιουβέντους στην παράταση και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, παρότι αγωνιζόταν από το 54' με δέκα παίκτες.

Τεράστια πρόκριση, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 54ο λεπτό, πανηγύρισε η Πόρτο στο Τορίνο, μετά την ήττα της με 3-2 από την Γιουβέντους, στη ρεβάνς των νοκ άουτ αγώνων του Champions League.

Το 2-1 στο «Ντραγκάο» αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, η οποία με εξαιρετική τακτική και με σύμμαχο την τύχη μετά την αποβολή του Ταρέμι, έμεινε «όρθια» και πήγε το ματς στην παράταση, όπου με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα κατάφερε να προκριθεί στους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Το γκολ του Ραμπιό στο 117΄ έδωσε κάποιες ελπίδες στους «μπιανκονέρι» στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, άμυνα των Πορτογάλων πήρε άριστα.