Serie A: Η Ίντερ «φρέναρε» τη Νάπολι - Βαθμολογία και highlights

Serie A Ιταλία
Twitter: @Inter_en

Serie A: Η Ίντερ νίκησε 1-0 τη Νάπολι στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου.

Η νέα χρονιά έφερε νέα δεδομένα στο ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς οι «παρτενοπέι» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, μετά από έντεκα σερί νίκες.

Η Νάπολι ήταν αήττητοι για 19 αγώνες, αλλά είδε την Ίντερ να τη «φρενάρει» και τους διώκτες της να «χαμογελούν». Οι «νερατζούρι» ήταν καλύτεροι και πήραν το «τρίποντο», χάρη στο τέρμα του Τζέκο στο 56ο λεπτό, ενώ είχαν ευκαιρίες για να σημειώσουν κι άλλα τέρματα.

Ο Αρκάντιους Μίλικ «έσωσε» τη Γιουβέντους, καθώς με μια εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις της έδωσε τη νίκη (1-0) στην έδρα της μαχητικής Κρεμονέζε. Η Λέτσε σόκαρε τη Λάτσιο, καθώς τη νίκησε (2-1) με ανατροπή, ενώ η Ρόμα έκανε το καθήκον της, κερδίζοντας 1-0 την Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη.

Η 16η αγωνιστική της Serie A

• Σαλερνιτάνα - Μίλαν 1-2 (83' Μπονατσόλι / 10' Λεάο, 15' Τονάλι)

• Σασουόλο - Σαμπντόρια 1-2 (64' πεν. Μπεράρντι / 25' Γκαμπιαντίνι, 28' Αουγκέλο)

• Σπέτσια-Αταλάντα 2-2 (8' Γκιάσι, 31' Εμπαλά Ενζολά / 77' Χέιλουντ, 90+2' Πάσαλιτς)

• Τορίνο-Βερόνα 1-1 (64' Μιραντσούκ / 45' Τζούριτς)

• Λέτσε-Λάτσιο 2-1 (57' Στρεφέζα, 71' Κολόμπο / 14' Ιμόμπιλε)

• Ρόμα-Μπολόνια 1-0 (6' πέν. Πελεγκρίνι)

• Κρεμονέζε-Γιουβέντους 0-1 (90+1' Μίλικ)

• Φιορεντίνα-Μόντσα 1-1 (19' Καμπράλ / 61' Αουγκούστο)
  • Ίντερ-Νάπολι 1-0 (56' Τζέκο)

• Ουντινέζε Εμπολί 1-1 (70' Περέιρα / 3' Μπαλντάντζι)