Serie A, Λάτσιο – Ρόμα 0-0: Στη «λευκή» ισοπαλία έμεινε το πρώτο ντέρμπι της Ρώμης

Serie A Ιταλία Λάτσιο - Ρόμα
Twitter / @OfficialSSLazio

Serie A: Λάτσιο και Ρόμα έμειναν στο 0-0 στο πρώτο ντέρμπι της ιταλικής πρωτεύουσας, το οποίο ήταν στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Το «Derby della Capitale» είχε ένταση, πολλές μονομαχίες, νεύρα αλλά όχι πολλές «καθαρές» φάσεις.

Ήταν ένα αποτέλεσμα που μάλλον δεν άρεσε ούτε στη Λάτσιο, αλλά ούτε και στη Ρόμα, καθώς αμφότερες το έβλεπαν ως μια μεγάλη ευκαιρία να βρουν ρυθμό. Δεν τα κατάφεραν κι έτσι έμειναν εκτός εξάδας. Οι «λατσιάλι» έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, με τον Λουίς Αλμπέρτο να σημαδεύει το δοκάρι, με τρομερό σουτ στο 26ο λεπτό.

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λάτσαρι, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς (82' Ισάι), Γκεντουζί, Κατάλντι (65' Βεσίνο (75' Ροβέλα), Αλμπέρτο, Άντερσον (82' Καμάντα), Ιμόμπιλε, Πέδρο (65' Ίσακσεν)
ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κάρσντορπ (86' Τσέλικ), Κριστάντε, Παρέδες, Μπόβε (82' Σάντσες), Σπινατσόλα (90' Κρίστενσεν), Ντιμπάλα (82' Αζμούν), Λουκάκου

Η Αταλάντα απέφυγε την ήττα στις καθυστερήσεις στην έδρα της Ουντινέζε. Ο Έντερσον ισοφάρισε στο τελικό 1-1, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Έμπολι έκανε το μεγάλο «μπαμ», κερδίζοντας (1-0) την Πρωταθλήτρια Νάπολι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα». Ο Κοβαλένκο ήταν ο «χρυσός» σκόρερ στις καθυστερήσεις.

Η 12η αγωνιστική της Serie A

• Σασουόλο - Σαλερνιτάνα 2-2 (36', 52' Θόρστβεντ / 5' Ικουεμέσι, 17' Ντιά)
  • Τζένοα - Βερόνα 1-0 (44' Ντραγκουσίν)
  • Λέτσε - Μίλαν 2-2 (66' Σανσόνε, 70' Μπαντά / 28' Ζιρού, 35' Ρέιντερς)
  • Γιουβέντους - Κάλιαρι 2-1 (60' Μπρέμερ, 70' Ρουγκάνι / 75' Ντοσένα)
  • Μόντσα - Τορίνο 1-1 (65' Κολπάνι / 55' Ίλιτς)
  • Νάπολι - Έμπολι 0-1 (90+1' Κοβαλένκο)
  • Φιορεντίνα - Μπολόνια 2-1 (17' Μποναβεντούρα, 48' πεν. Γκονσάλες / 33' πεν. Ζίρκζι)
  • Ουντινέζε - Αταλάντα 1-1 (44' Γουάλας / 90+2' Έντερσον)
  • Λάτσιο - Ρόμα 0-0
  • Ίντερ - Φροζινόνε (21:45)