Ροή Ειδήσεων
ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ Ο,ΤΙ ΣΚΑΕΙ

Γιάννης Αντετοκούνμπο - ΝΒΑ: «Οδηγός» στην αντεπίθεση και τη νίκη των Μπακς επί των Σίξερς

Μάριος Καλογερόπουλος Μάριος Καλογερόπουλος

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν καθοριστικός στην αντεπίθεση που χάρισε τη νίκη στους Μιλγουόκι Μπακς επί των Σίξερς.

Με τη νίκη τους με 109-105 στην παράταση οι Μιλγουόκι Μπακς βρίσκονται πλέον σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Ανατολής στο ΝΒΑ στην οποία βρίσκονται οι Σίξερς.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατέκτησε τη νίκη αν και στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 19 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αν και είδε το σερί του στα τριπλ νταμπλ να σταματά στα τρία, έκανε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση με 32 πόντους (5/8 βολές, 12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και έξι λάθη.

Συνοδοιπόροι του στη νίκη των Μπακς οι Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο με 20 πόντους και Τζρου Χόλιντεϊ με άλλους 19 πόντους.

Για τους Σίξερς που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Tζοέλ Εμπίντ, 19 πόντους πέτυχε ο Τομπάιας Χάρις και 18 ο Ντάνι Γκριν.

Το πρώτο ημίχρονο για τους Μπακς ήταν εξαιρετικά κακό καθώς πέτυχαν μόλις 31 πόντους με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει μόλις 4 πόντους.

Στο δεύτερο μισό όμως άλλαξαν όλα με τους Μπακς να φτάνουν στο +7 με 53 δευτερόλεπτα για τη λήξη του ματς. Οι Σίξερς, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και με μεγάλα τρίποντα από Γκριν και Κορκμάζ ισοφάρισαν στα 0,4’’ και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί με το σκορ στο 98-98 ο Αντετοκούνμπο έκανε ένα προσωπικό 7-0 και η ομάδα του πήρε τη νίκη.