Serie A: Μέγας Ζλάταν οδηγεί τη Μίλαν – Όλα τα γκολ στην Ιταλία (videos)

Ιταλία - Serie A: Με δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, η Μίλαν πέρασε νικηφόρα (2-0) κι από την έδρα της Κάλιαρι και παραμένει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Στην επανεμφάνιση του στη βασική ενδεκάδα της Μίλαν, ο Σουηδός «σταρ» ήταν σαν να μην έλειψε μια μέρα και συνέχισε από εκεί που είχε... μείνει!

Ο Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε δύο τέρματα, σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό επίτευγμα και παράλληλα οδήγησε σε ακόμα μια νίκη τους «ροσονέρι», οι οποίοι ονειρεύονται πρωτάθλημα μετά από 10 χρόνια.

Βασικός σε όλο το ματς με την φανέλα των γηπεδούχων ήταν ο Μπάμπης Λυκογιάννης, ο οποίος μάλιστα ήταν αυτός που έκανε το πέναλτι για το 0-1, ενώ ο νεαρός μέσος Νίκος Μιχελής, βρέθηκε ξανά στον πάγκο της Μίλαν.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σαλεμάκερς στο 74ο λεπτό, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Κάλιαρι - Μίλαν 0-2 (7΄πεν, 56΄ Ιμπραΐμοβιτς)

Τα αποτελέσματα της Κυριακής (17/1)

Νάπολι - Φιορεντίνα 6-0 (5΄, 72΄ πέν. Ινσίνιε, 36΄ Ντέμε, 38΄ Λοσάνο, 45΄ Ζιελίνσκι, 89΄ Πολιτάνο)

Κροτόνε - Μπενεβέντο 4-1 (4΄αυτ. Γκλικ, 29΄, 54΄ Σίμι, 65΄ Βούλιτς - 82΄ Φάλκε)

Σασουόλο - Πάρμα 1-1 (90+4΄ Τζούρισιτς - 37΄ Κούτσκα)

Αταλάντα - Τζένοα 0-0

Ίντερ - Γιουβέντους 2-0 (12΄ Βιδάλ, 52΄ Μπαρέλα)

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (16/1)

Μπολόνια – Βερόνα 1-0 (18΄πεν. Ορσολίνι)

Τορίνο – Σπέτσια 0-0

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1 (67΄ πεν. Καντρέβα, 81΄ Τορεγκρόσα - 55΄ Ντε Πολ)

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής (15/1)

Λάτσιο-Ρόμα 3-0 (15' Ιμόμπιλε, 23', 67' Αλμπέρτο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 18 αγώνες): Μίλαν 43, Ίντερ 40, Νάπολι 34 (17αγ.), Ρόμα 34, Γιουβέντους 33 (17αγ.), Αταλάντα 32 (17αγ.), Λάτσιο 31, Σασουόλο 30, Βερόνα 27, Σαμπντόρια 23, Μπενεβέντο 21, Μπολόνια 20, Σπέτσια 18, Φιορεντίνα 18, Ουντινέζε 16 (17αγ.), Τζένοα 15, Κάλιαρι 14, Τορίνο 13, Πάρμα 13, Κροτόνε 12.