Europa League: Ισοπαλία με... νικητή τον Ολυμπιακό στην Πόλη - Τα highlights (video)

Europa League

Europa League: Δείτε τα highlights από τις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής στη διοργάνωση.

Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ ήρθαν ισόπαλες (2-2) στην Τουρκία, αποτέλεσμα που ευνοεί τον Ολυμπιακό.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, η ομάδα της Πόλης έκανε την ανατροπή, αλλά ο Γκέρκενς ισοφάρισε για τους Βέλγους. Ο Δημήτρης Πέλκας μπήκε στο 66’ ως αλλαγή για τη Φενέρ.

Στο ντέρμπι του 7ου ομίλου, Μπέτις και Λεβερκούζεν πήραν από έναν βαθμό, καθώς ήρθαν ισόπαλες 1-1, ενώ στο «Olimpico», Λάτσιο και Μαρσέιγ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία. Με βασικό τον Ταξιάρχη Φούντα, η Ραπίντ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (2-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ).

Νάπολι και Σοσιεδάδ έκαναν «σεφτέ» στις νίκες, ενώ Γουέστ Χαμ και Λιόν διατήρησαν το απόλυτο («3 στα 3»), με τους Γάλλους να κάνουν μία εντυπωσιακή ανατροπή στην Τσεχία επί της Σπάρτα Πράγας (4-3). Μολονότι, βρέθηκε στο 19' να χάνει 2-0 στην πρωτεύουσα της Τσεχίας, η Λιόν «απάντησε» με 4 γκολ, τα 3 στο δεύτερο ημίχρονο και το τελευταίο παίζοντας, μάλιστα, με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Γκουστό στο 74'.

Ο αγώνας της Τετάρτης (20/10)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάκα, η Λέστερ έκανε την ανατροπή στη Μόσχα και νίκησε 4-3 τη Σπαρτάκ. Οι «αλεπούδες» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονου, καθώς δέχθηκαν δύο γκολ, αλλά ο επιθετικός από τη Ζάμπια έφερε… τούμπα το ματς μετά την ανάπαυλα. Ο 23χρονος από το 45’ μέχρι το 54’ έκανε χατ τρικ και γύρισε το ματς για την ομάδα του, ενώ στο 79ο λεπτό πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Το μόνο που κατάφεραν οι… σοραρισμένοι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 86’.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σπάρτα Πράγας - Λιόν 3-4 (4΄,19΄ Χαράσλιν, 90΄+6 Κρέιτσι - 42΄,88΄ Εκαμπί, 53΄ Αουάρ, 68΄ Πακέτα)

Ρέιντζερς - Μπρόντμπι 2-0 (18΄ Μπαλογκούν, 36΄ Ρούφε)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αϊντχόφεν -Μονακό 1-2 (59΄ Γκάκπο - 20΄ Μποάντου, 89΄ Ντιόπ)

Στουρμ Γκρατς - Σοσιεδάδ 0-1 (69΄ Ισάκ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Σπαρτάκ Μόσχας - Λέστερ 3-4 (11', 86' Σομπόλεφ, 44' Λάρσον - 45', 48', 54', 79' Ντάκα)

Νάπολι - Λέγκια Βαρσοβίας 3-0 (76΄ Ινσίνιε, 80΄ Οσιμιέν, 90΄+5΄ Πολιτάνο)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Φενερμπαχτσέ - Αντβέρπ 2-2 (21΄,45΄πεν. Βαλέντσια - 2΄ Σαματά, 62΄ Γκέρκενς)

Αϊντραχτ Φρ. - Ολυμπιακός 3-1 (26΄πεν. Μπόρε, 45΄+2 Τουρέ, 59΄ Καμαντά - 30΄πεν. Ελ Αραμπί)