Serie A: «Ζωντανή» για τον τίτλο η Γιουβέντους – Όλα τα γκολ στην Ιταλία (videos)

Twitter: @juventusfc

Serie A: Δείτε όλα τα γκολ από τους αγώνες του Σαββάτου (6/3) για την 26η αγωνιστική στην Ιταλία

Μολονότι στα πρώτα 25 λεπτά «υπέφερε» κι είδε τη Λάτσιο να προηγείται 1-0 στην έδρα της, η Γιουβέντους έκανε την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε 3-1. Οι πρωταθλητές Ιταλίας παρέμειναν «ζωντανοί» στη μάχη του τίτλου, πλησιάζοντας στο -7 την πρωτοπόρο, Ίντερ, η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα (8/3).

Χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην ενδεκάδα της η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη στη Serie A, μετά το «στραβοπάτημα» στη Βερόνα κι εξακολουθεί να ελπίζει. Ο Άλβαρο Μοράτα (αντικαταστάθηκε στο 69' από τον Ρονάλντο) με δύο γκολ ήταν αυτός που «γύρισε» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Την ανοδική της πορεία συνέχισε η Ουντινέζε, η οποία τρέχει αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων. Η ομάδα του Φρίουλι πανηγύρισε το δεύτερο «τρίποντο» στα τελευταία τρία ματς, καθώς επικράτησε 2-0 της Σασουόλο.

Από έναν βαθμό πήραν Σπέτσια και Μπενεβέντο, καθώς ήρθαν ισόπαλες 1-1. Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους σημείωσε ο δανεικός από την ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε.

Γιουβέντους-Λάτσιο 3-1 (39' Ραμπιό, 57', 60' πεν. Μοράτα - 14' Κορέα)

Ουντινέζε-Σασουόλο 2-0 (42' Γιορέντε, 90'+2' Περέιρα)

Σπέτσια-Μπενεβέντο 1-1 (71' Βέρντε - 24' Γκάιτς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 25 αγώνες): Ίντερ 59, Μίλαν 53, Γιουβέντους 52, Αταλάντα 49, Ρόμα 47, Νάπολι 44 (24αγ.), Λάτσιο 43, Βερόνα 38, Σασουόλο 36, Ουντινέζε 32 (26αγ.), Σαμπντόρια 31, Μπολόνια 28, Τζένοα 27, Σπέτσια 26 (26αγ.), Μπενεβέντο 26 (26αγ.), Φιορεντίνα 25, Κάλιαρι 21, Τορίνο 20 (23αγ.), Πάρμα 15, Κροτόνε 12.

Το υπολειπόμενο πρόγραμμα: Ρόμα-Τζένοα (7/3), Κροτόνε-Τορίνο (7/3), Φιορεντίνα-Πάρμα (7/3), Βερόνα-Μίλαν (7/3), Σαμπντόρια-Κάλιαρι (7/3), Νάπολι-Μπολόνια (7/3), Ίντερ-Αταλάντα (8/3)