Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-69: Πρώτο βήμα τίτλου με Γκούσταφσον

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 76-69 τις «πράσινες», στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τη Μέγκαν Γκούσταφσον.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 (σ.σ. μεταφέρονται κι οι νίκες από τη regular season) επί του Παναθηναϊκού και χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά, αλλά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχες έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ.

Η Γκούσταφσον έκανε τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το ματς με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν Νικολοπούλου (13π.) και Σταμολάμπρου (11π.).

Από την άλλη, η Χριστινάκη έδωσε μεγάλη μάχη σημειώνοντας 24 πόντους, ενώ 15 πόντους είχε η Κάρτερ. Η απουσία της Τσάστιτι Ριντ (ενοχλήσεις στη μέση) έπαιξε, όμως, τον ρόλο της για τον Παναθηναϊκό.

«Μελανό» σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός της Εβίνας Σταμάτη του Ολυμπιακού, η οποία αποχώρησε στη δεύτερη περίοδο, καθώς γύρισε τον αστράγαλο της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3 (1), Αγιούσο 6 (1τρ., 6ασ.), Σπυριδοπούλου 5 (1), Σύρρα 5 (1τρ., 5ριμπ.), Γκούσταφσον 24 (14ριμπ.), Νικολοπούλου 13 (8ριμπ.), Διέλα 1, Σουκ 8
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα 3 (1), Παυλοπούλου 8 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11 (3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24 (2τρ., 5ριμπ.), Κάρτερ 15 (2), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου